Muzeum TGM Rakovník

Muzeum T.G.M. (dříve městské, později okresní) v Rakovníku vzniklo v souvislosti s přípravami a sběry na Národopisnou výstavu českoslovanskou v Praze v roce 1895. Bylo slavnostně otevřeno v budově chlapecké školy 24.7.1898 u příležitosti 100.narozenin Františka Palackého. V roce 1907 se sbírky přestěhovaly do prostor městské spořitelny a jejich správa byla svěřena Janu Rennerovi.

V roce 1991 byla delimitací oddělena od Okresního Muzea Rabasova galerie. V posledních letech muzeum spravuje Galerii Samson-Cafeé v Rakovníku, Pamětní síň J.Fraňka v Nezabudicích, zámecký park v Lánech, rozhledny na Tobiášově vrchu u Jesenice a na Mackově hoře u Nového Strašecí. V roce 2001 začalo muzeum budovat pamětní sín Alice Masarykové a Českého Červeného kříže v Lánech. V prosinci tohoto roku dostává okresní muzeum Rakovník od Nadace pro výstavbu muzea T.G.M. v Lánech darem rekonstruovaný Špýchar. Vzhledem k tomu, že tento objekt se stal jedním ze základních objektů celého muzea, dochází v lednu roku 2002 k přejmenování instituce (OM) na Muzeum T.G.M.

S cílem uspokojit co nejširší spektrum návštěvníků se Okresní muzeum snaží o pořádání výstav nejrozmanitějšího charakteru. Často jsou otevírány výstavy výtvarného zaměření, vystavují zde umělci z regionu i známé osobnosti. Prostor je dáván místním školám, spolkům a klubům. Muzeum a jeho sbírky se několikrát do roka prezentují tematickými výstavami z vlastních depozitářů.


 

Povinné jsou pouze údaje označené
Pošlete nám nezávaznou poptávku:
Text zprávy:
Připojení souborů:
Přidat další přílohu
Kontrola proti spamu:
Opište přesně kód z obrázku