Tlumočník do kapsy

Léto je tady a s ním cestování do cizích zemí, při kterém se vám jistě bude hodit slovník. Mobilní telefony s operačním systémem Android vám umožní využívat bezplatnou aplikaci Překladač Google.
1 PŘEKLAD NAPSANÉHO TEXTU
Výraz, který chcete přeložit, můžete vepsat a aplikace se postará o překlad. Spusťte aplikaci Přeložit, v horní části obrazovky vyberte zdrojový a cílový jazyk a do modře podtrženého řádku dole vepište text, který chcete přeložit. Klikněte na šipku, a text se přeloží. U každého přeloženého výrazu najdete (v případě vybraných jazyků) tlačítko se symbolem reproduktoru, které slouží k přehrání výrazu. Jsou tu i tlačítka pro zkopírování výrazu do schránky a pro jeho sdílení prostřednictvím sociálních sítí.

2 MLUVENÉ SLOVO A TEXT PŘED KAMEROU
Díky rozpoznávání hlasu umí aplikace přeložit i to, co jí nadiktujete. Klikněte na tlačítko se symbolem mikrofonu. Program vás vybídne, abyste hovořili. Poté, co výraz vyslovíte, provede analýzu vašeho hlasu a výraz zobrazí na displeji. Jestliže vám program porozuměl a správně zobrazil to, co jste řekli, klikněte na šipku vedle výrazu, a výraz se automaticky přeloží. Pokud zobrazil něco jiného, klikněte na křížek nalevo od textu a text namluvte znova. Chcete­li přeložit text, který vidíte třeba na vývěsce nebo v jídelním lístku, klikněte na tlačítko se symbolem fotoaparátu.
Tím se otevře okno a aktivuje se kamera - její záběr uvidíte v okně programu. Zobrazte text, který chcete přeložit, a ťukněte na něj prstem. Chvíli počkejte, zda se aplikaci podařilo text správně rozpoznat, a klikněte na šipku. Potom se výraz přeloží.

3 REŽIM KONVERZACE
Nejzajímavější je režim konverzace - telefon nahradí tlumočníka. Chcete­li hovořit s cizincem, aktivujte konverzaci výběrem z nabídky v horním řádku. Pak nastavte oba jazyky. Kliknutím v dolní části vždy zvolte ten jazyk, kterým bude jeden z vás hovořit, a řekněte větu.
Po potvrzení, že program řeč správně rozpoznal, se vyslovený výraz přeloží do druhého jazyka a přehraje se. Pak klikněte na druhý jazyk a nahrajte odpověď druhého účastníka rozhovoru; program ji přeloží do prvního jazyka a tak dále.


ON­LINE I OFF­LINE
Má­li fungovat zpracování textů zadávaných hlasem nebo prostřednictvím kamery a jejich překlad, musí být telefon připojen k internetu. Rozpoznávání hlasu totiž stejně jako rozpoznávání textu v obrazu probíhá na serverech Googlu, nikoli v telefonu.
Sice lze do paměti telefonu stáhnout jazykové balíčky pro jednotlivé jazyky a používat je i off­line (bez připojení k internetu), ale v tomto případě funguje jen překlad textu zapsaného prostřednictvím klávesnice - tento překlad je zpravidla navíc méně přesný.
Pro případ nouzového překladu bez přístupu k internetu si tedy ještě před cestou stáhněte do paměti telefonu balíček pro češtinu a balíček pro hlavní jazyk té země, kam jedete.

JAK PŘEKLAD SDÍLET
Přeložený výraz můžete několika způsoby sdílet s ostatními. Překlad můžete odeslat prostřednictvím technologie Bluetooth nebo prostřednictvím Gmailu, ale také do sociálních sítí Facebook a Google+, uložit jej na Dropbox nebo poslat běžnou zprávou elektronické pošty.
***
Překladač Google
Aplikace Překladač Google umožňuje překládat nejen výrazy, které napíšete, ale také mluvené slovo a texty, které vyfotografujete. Je k dispozici pro cca 70 jazyků (včetně těch exotických, jako jsou hindština, vietnamština, velština nebo khmerština), je zdarma a v češtině.


Počítač pro každého 8.7.2013 MICHAELA KADLECOVÁ

 

Povinné jsou pouze údaje označené
Pošlete nám nezávaznou poptávku:
Text zprávy:
Připojení souborů:
Přidat další přílohu
Kontrola proti spamu:
Opište přesně kód z obrázku