Štěrbův betonářský slovník on-line

Začátkem tohoto roku byl na adrese www.condict.eu (zkratka výrazu Concrete Dictionary) zpřístupněn Štěrbův betonářský slovník zaměřený na stavitelství, a to zejména na stavitelství betonové.

Čtyřjazyčný (angličtina, němčina, francouzština, čeština) slovník vznikl jako soukromé dílo Ing. Alaina Štěrby, po kterém je pojmenován. Autor, ovládající všechny čtyři jazyky a věnující se dlouhá léta profesionálně stavitelství, vytvořil usilovnou několikaletou prací slovník ze zahraničních publikací, různých časopisů a mnoha norem. Jazykový základ slovníku tvoří tudíž slova a slovní fráze běžně používané v praxi, což je veliká přednost slovníku. Časem nabídl Ing. Štěrba slovník České betonářské společnosti ČSSI a Svazu výrobců betonu ČR a obě společnosti se domluvily na zpřístupnění díla veřejnosti.
Tvůrci stránek se snažili přijít se skromným a snadno srozumitelným designem. Na webu betonářského slovníku zadáte hledaný výraz v příslušném jazyce. Výraz nemusí být úplný ani přesný. Aplikace sama najde nejbližší vhodná hesla, ze kterých si vyberete to pravé. Jazykový základ slovníku obsahuje více než deset tisíc hesel pro každý jazyk. Výsledný překlad si můžete nechat zobrazit nejenom v jednom jazyce, ale rovnou ve všech jazycích najednou. Slova jsou řazena do jednotlivých oborů a je možné vyhledávat i v rámci těchto oborů. U většiny hesel, zejména těch úzce odborných, je uveden i zdroj, ze kterého překlad pochází. Slovník také obsahuje několik stovek zkratek, které se ve stavebnictví nejčastěji vyskytují. U slovníku tohoto rozsahu, navíc vytvořeného jednou osobou, asi není možné zcela vyloučit jazykové či náhodné chyby, a proto je u jednotlivých hesel možnost upozornit na případný nedostatek.
Česká betonářská společnost ČSSI a Svaz výrobců betonu ČR doufají, že slovník, jenž je k použití zdarma a je snadno dostupný, umožní odborné i laické veřejnosti snazší porozumění zahraniční literatuře věnující se stavebnictví a zejména betonu. Obě společnosti mají díky svému členství v evropských svazech a sdruženích kontakty na zahraniční organizace, jejichž jazyk zatím ve slovníku nefiguruje. Technicky je na to aplikace připravena a je proto pravděpodobné, že časem k rozšíření počtu jazyků, se kterými umožňuje Štěrbův betonářský slovník pracovat, dojde.


O autorovi| MILAN SENKO, Milan Senko (*1982) je vedoucím projektu eBeton a Štěrbova betonářského slovníku ve Svazu výrobců betonu ČR.

Štěrbův betonářský slovník on-line
21.8.2013 Materiály pro stavbu str. 21 Téma beton
MILAN SENKO

 

Povinné jsou pouze údaje označené
Pošlete nám nezávaznou poptávku:
Text zprávy:
Připojení souborů:
Přidat další přílohu
Kontrola proti spamu:
Opište přesně kód z obrázku